Modelio sutikimo sutartis arba Model Release yra reikalaujama daugumos mikrostokinių fotobankų. O tie kurie jos nereikalauja (colourbox, mostphotos) pagal nutylėjimą tiki, kad jūs jį turite ir visas kilusias problemas spręsite pats be fotobanko pagalbos. Už nepilnamečius modelio sutikimą turi pasirašyti tėvai ir globėjai. Beje, jei nufotografavote save ir norite įkelti nuotrauką pardavimui, teks pasirašyti pačiam sau modelio sutikimo sutartį. Kai kada gali prireikti užpildyti ir nuosavybės sutikimo sutartį (property release). Turtas gali būti kilnojamas ar nekilnojamas t.y. katinas, šuo, namas, jachta ir visa kita. Modelio sutikimo sutarties formas nesunkiai galima rasti internete, o ir kiekvienas fotobankas jas pateikia. Vis tik patogiau naudoti universalią sutartį, nebent dirbate tik su vienu banku. Aš pats naudoju kažkur internetuose rastas Modelio sutikimo sutartis su lietuvišku vertimu, kuriomis ramia sąžine ir pasidalinu. Jas be problemų priima visi fotobankai.

Modelio sutikimo sutartis reikalinga išvengti  nesusipratimų kylančių tuomet, kai jūsų fotografuotas asmuo užtinka savo nuotrauką ten, kur jis nenorėtų savęs matyti. Kaip pavyzdys dažnai pateikiama istorija apie graiką užtikusį savo ūsuotą veidą ant turkiško jogurto indelio. Kaip žinoma, graikai su turkais nelabai sutaria. Ūsuoto veido savininkas pajuto moralinį skausmą kurį, jo manymu, numaldyti galėtų nemažiau nei 50 milijonų švediškų kronų. Kompanija gaminanti turkišką jogurtą, aišku, teisinosi tuo, jog nuotrauką pirko iš kažkokio fotobanko. Nežinau kiek čia tiesos, nes ant to pačio nelemto turkiško jogurto vis dar puikuojasi tie patys graikiški ūsai. O kažką panašaus, tariuosi matęs ir maksimoje Kaune. Gal tai tėra miesto legenda. Vis tik aš savo modelius visada perspėju, kad jie gali užtikti save ant jogurto, grietinės ar kefyro indelio. Ir ne tik turkiško.

O prie ko čia Arkanzasas? Visai nesenai Arkanzasas ketino tapti valstija reikalaujančia modelio sutikimo  iš kiekvieno jūsų nufotografuoto asmens, jei tik to asmens atvaizdas būtų bet kokiu būdu panaudotas reklamoje, lėšų rinkime ar gaunant pinigus, prekes ar paslaugas (čia mano laisvokas vertimas). Viskas lyg ir nelabai baisu, bet tai būtų taikoma kiekvienam fotografui, kurio nuotraukas galima matyti Arkanzase. Tikra bėda! Laikas pradėti nerimauti? Miegokit ramiai. Arkanzasas turi gubernatorių, o gubernatorius turi proto. Jis vetavo šitą neprotingą įstatymą. Aleliuja!