Šiek tiek niekam neįdomių istorinių faktų iš wikipedijos. 2000m. gegužės mėn. kanadietis Briusas Livingstonas (Bruce Livingstone) įkūrė Istock.com kaip nemokamą nuotraukų banką, bet jau 2001m. nuotraukos imtos pardavinėti naudojant mikromokėjimų sistemą, kurią lig šiol naudoja mikrostokai. Tais laikais tai buvo naujovė. 2006m. Istock’ą už 50 milijonų USD įsigijo Getty Images.

Man jis nebuvo pirmasis, nors užsiregistravau dar 2010m. tuoj po pirmųjų pardavimų Shutterstok’e į kurį testą praėjau iš pirmojo bandymo. Čia gi užstrigau ilgam. Testą įveikiau tik iš trečio ar ketvirto karto su ilgomis keleto mėnesių pertraukomis. Puoliau kelti kituose bankuose sėkmingai parduodamus failus. Deja, deja. Tokios idiotiškos nuotraukų įkėlimo sistemos reikia paieškoti, tas pats ir su priėmimu. Failų atmetimai buvo visiškai nenuspėjami, smulkmeniški kabinėjimaisi prie raktažodžių ir visame kame matymas prekinių ženklų mane greitai apramino. Pirkimų visiškas nulis vos vienas kitas. Numojau ranka ir palikau kyboti savo portfelį su dešimt failų. Tegul pasiunta, nutariau pats sau. Ir ne tik aš. Pasirodo, po eilinės apmokėjimų sistemos reformos (eilinio sumažinimo), iš Istock‘o ėmė bėgti ekskliuzyviniai autoriai visada buvę didelėje pagarboje šiame fotobanke. Va tokie reikalai!

Na, o kokia padėtis dabar. Nežinau kaip su egzaminais, bet kai kas, bent jau man pasikeitė į teigiamą pusę. Nepaisant likusios labai nepatogios failų įkėlimo sistemos, pats priėmimas tapo daug liberalesnis. Man priima viską 100%. Pardavimai šiek tiek pakilo, beje mokama 15% eiliniam autoriams ir 45% eksliuzyviniam. Žinoma, ekskliuzyviniai darbai paieškoje reitinguojami aukščiau nei paprasti. Ir dar įvesta kažkokia failų paskirstymo į dvi taip vadinamas kolekcijas (essential ir signature) sistema. Kol kas dar neišsiaiškinau kam tai į gera.  Neseniai gavau laišką apie keičiamą išmokų sistemą. Pinigai bus pervedami automatiškai į Paypal arba Payoneer sąskaitas surinkus 100USD. Į Skrill (moneybooker) pervesti nebebus galima. Pasirodo žada pinigus mokėti. Ką gi lauksim!