Shutterstock arba tiesiog šuteris – pats rimčiausias mikrostokinis fotobankas. Vos pažvelgus į viršuje pateiktą diagramą, kurioje matyti procentinis praėjusių metų stokų indėlis į mano biudžetą, tampa aišku, jog jei ne Shutterstock, kažin ar vertėtų gadinti akis rašinėjant raktažodžius prie nelabai įdomių paveiksliukų. Nors toks Yuri Arcurs prieš kelis metus, kaži ko supykęs, pasitraukė iš Shutterstock’o ir tapo ekskliuzyviniu IstockPhoto autoriumi, priedo įkūrė savo fotobanką kukliu pavadinimu PeopleImages.com. Na, bet tai istorija apie žmones iš kito pasaulio. Mes gi gyvename čia.

O viskas prasidėjo 2003m. kai fotografas John Oringer įkūrė mikrostokinį fotobanką Shuterstock.com kuriame išstatė pardavimui savo 30 000 nuotraukų, bet pajutęs paklausą ėmė priiminėti ir kitų fotografų darbus. Reikia pasakyti, kad priiminėjo labai liberaliai, be priekabių ir pretenzijų į meną, vos ne viską, nebijodami nei similiarų nei keistenybių. Na visiška priešingybė IstockPhoto ar Dreamstime. Kai kas pranašavo, kad šuteris taps nuotraukų šiukšlynu, kur vargu ar pavyks surasti reikiamą paveiksliuką. Vis tik tokia strategija pasiteisino. Dabar Shutterstock bazėje yra beveik 52 000 000 nuotraukų, daugiau nei 2500 000 video ir kaži kiek audio failų.

tomato.jpgAš į Shutterstock’ą užsiregistravau 2010m. birželį. Egzaminą praėjau iš pirmo karto ir be didelio vargo. Dabar suprantu, kad man tiesiog pasisekė, pakliuvau draugiškam tikrintojui (instruktoriui) ir tiek, o tuomet galvojau, kad esu labai kietas ir šaunus. Tuo labiau, kad pirkti įkeltus failus pradėjo pačią pirmą dieną. Ypač perkami buvo pomidorai, kurie iki dabar man reprezentuoja tipinę stokinę nuotrauką. Sklido kalbos, ir manau ne be pagrindo, kad šuteris draugiškai žiūri į naujokus, pakeldamas paieškose jų nuotraukas kiek aukščiau, kad jie (naujokai) parduotų nors ką ir imtų kelti daugiau failų tikėdamiesi dar didesnio pelno. Bent jau taip buvo seniau. Dabar kalbos apie naujokų protegavimą kiek aptilo.

Vėlesniuose įrašuose pasistengsiu daugiau papasakoti apie šio fotobanko ypatumus. Tyčia pradžioje aprašiau  ne tokius įdomius ir pelningus fotobankus. Po šuterio jie būtų pasirodę visiškai neverti dėmesio.