Stokinė nuotrauka, kokia ji? Ogi visokia. Nebūtina lėkti ir fotografuoti kažką specialaus. Pasikniskite po savo archyvus ir tikrai tarp tūkstančių Jums labai gražių vaizdų rasit tinkamų fotobankams. Nesiplėsiu apie nuotraukos tinkamumą. Galima spėlioti, bet lig šiol neturiu tikslaus atsakymo. Tinkama reiškia, kad nuotrauka bus ne tik priimta, bet ir perkama. Perkamumas priklauso nuo daug faktorių, kurių vienas iš jų paprasčiausia sėkmė. Jokių garantijų, kad tikrai gera fotografija (gerumas taipogi yra reliatyvi sąvoka) nepasimes tarp keliasdešimt milijonų blogesnių,  tokių pat gerų ir daug geresnių nuotraukų, kaip ir jokių garantijų  kad nelabai vykusi, bet sėkmingai indeksuota, ir pakilusi paieškoje į viršų ne tokia šauni bus daug labiau perkama. Jeigu bandote įveikti Shutterstock ar Istock testą, pasirinkite techniškai tvarkingą, klasikinės kompozicijos, tolygiai apšviestą, be gilių šešėlių nuotrauką. Siužetas nėra labai svarbus.  Vėliau mokslinio baksnojimo metodu atsirinksit kuri tinkama kuri ne. Gal rasite ir savo nišą kurioje sėkmingai darbuositės.

Stokinė nuotrauka-pavyzdys

White pelican head over black background

Keletas pagrindinių techninių taisyklių. Pasirinkta nuotrauka turi būti:

  • .jpg formato, minimalaus suspaudimo, geriausiai 100%,
  • sRGB spalvų profilis,
  • Idealaus ryškumo (sharpness) ir jokių triukšmų išdidinus iki 100%,
  • Neturi matytis jokių logotipų, prekių ženklų, atpažįstamų veidų, nebent keltumėte į editorial kategoriją arba turėtumėt modelio sutikimo sutartį. Logotipais ar prekės ženklais (trademark) galima laikyti bet kokį užrašą net atskirą raidę ar kokį nekaltą piešinuką. Kai kurių fotobankų (Istock, Shutterstock) inspektoriai yra gan paranojiški šiuo požiūriu,
  • Ne mažesnė nei 4mpx, o geriau kiek galima didesnė. Sklando mitai, kad stokinių nuotraukų negalima kadruoti ar mažinti. Galima, tik nereikia persistengti.

Jei jau turite nuotrauką galite užsiimti pačiu nuobodžiausiu ir neįdomiausiu darbu. Parinkti raktažodžius ir įrašyti pavadinimą. Geriausiai tai atlikti įtraukiant visą šią informaciją į nuotraukos IPTC.  Tai atlikti galima pasinaudojant įvairiomis vaizdų peržiūros ir redagavimo programomis. Bus mažiau vargo keliant tą patį failą į skirtingus fotobankus. Aprašymas, pavadinimas ir raktažodžiai turi būti anglų kalba. Raktažodžių rekomenduojama iki 50, bet ne visada pavyksta tiek prigalvoti. Atlikti šį nuobodų darbą padeda įvairios tarnybos tinkle. Anksčiau naudojau Yuri Arcurso Keywording Tool, nors paskutiniu metu jis ėme strigti ir kitaip išssidirbinėti, todėl dabar man patogesnis yra Keyword Suggestions  Shutterstock fotobanke. Tiesa, kol nesate užsiregistravę juo pasinaudoti negalėsite.