Fotobankai – tai nuotraukų saugyklos/parduotuvės, kurios yra savotiški tarpininkai tarp pirkėjų ir fotografų. Jie užsiima nuotraukų, vektorių, o dabar jau ir video failų, saugojimu, pirkėjų paieška, apmokėjimų tvarkymu ir t.t. ir pan. Vis tik mikrostokinių fotobankų esmė yra ta, kad parduodama ne nuotrauka, o jos panaudojimo licenzija. Taip vadinama Royalty Free License (RF). Nuotraukos panaudojimo teises galima parduoti n kartų, n fotobankų. Tuo mikrostokiniai fotobankai skiriasi nuo makrostockinių kur parduodamos teisės į pačią nuotrauką. Teisės į nuotrauką gali kainuoti 200, 300 ar daugiau USD, o mikrostokuose jums mokami pinigai priklauso nuo RF licenzijos tipo ir nuo fotobankų kainų politikos. Paprastai autoriui išmokama 20% – 50% pardavimo kainos. Todėl vienkartinis užmokestis fotografui svyruoja nuo 18ct iki 100 USD. Likusią kainos dalį pasiima fotobankas už tarpininkavimą. Tokiu būdu pigiai parduodamas vaizdelis, jei tik jis gerai perkamas, gali atnešti tuos pačius 200 – 300 USD tik per ilgesnį laiką ir vis tiek likti jūsų nuosavybe.

Kokias nuotraukas priima fotobankai

Turinio prasme pačias įvairiausias, kurias galima panaudoti spaudoje, periodikoje (žurnalai, laikraščiai, kt.), internete, reklamos, dizaino darbuose. Daiktai, kaip baltame fone (taip vadinami izoliatai), taip ir natiurmortai, abstrakcijos, fonai tekstūros, faktūros. Žmonės (seni, jauni, vaikai, poros, grupės) įvairių profesijų atstovai, baltame fone arba tam tikroje aplinkoje, įvairiose situacijose, atspindinčiose emocijas, jausmus. Nuotraukom su žmonėmis yra būtinas modelio sutikimas (model release), t.y. dokumentas, kurį pasirašydamas žmogus sutinka, kad jo atvaizdas būtų panaudotas komerciniais tikslais. Už nepilnamečius turi pasirašyti jų tėvai ar globėjai (minority release).

Ir, žinoma, tik kokybiškas technikos prasme. T.y. nuotrauka turi būti ryški, be triukšmų, teisingo baltos spalvos balanso, tinkamai eksponuotos, aukščiausios kokybės jpg kompresija. Deja, kokybės politika kiekviename banke skiriasi. Kas tinkama viename banke gali būti atmesta kitame. O net ir tame priklauso nuo inspektoriaus nuotaikos ar oro.

Šiek tiek mažesni reikalavimai kokybei redakcinėms (editorial) nuotraukom. Šio tipo nuotraukos negali būti naudojamos komerciniais tikslais, todėl juose užfiksuotiem žmonėm nereikalingas modelio sutikimas. Pagrindinis reikalavimas, nuotrauka turi būti įdomi žinių, naujienų prasme. Editorial tipo nuotraukom didžiausias vargas sukurti tinkamą aprašymą, ypač jei tai nėra kažkokio konkretaus įvykio iliustravimas. Vis tik, vos ne kiekvieną kelionių nuotrauką tinkamai paruošus įmanoma pateikti editorial kategorijoje. O ar po priėmimo ji bus perkama, jau kitas klausimas.

Dar vienas specifinis reikalavimas – jūsų darbe neturi būti jokio autorinių teisių saugomo turinio. T.y. jokių prekinių ženklų ar ko nors panašaus. O tai gali būti ir koks nors pastatas ar atpažįstamas automobilio siluetas netgi trys juostelės ant sportinių batelių. Vėlgi, tai netaikoma Editorial kategorijos nuotraukoms.